niedziela, 1 lipca 2007

Zdrowe żywienie

Wiadomo, że jedzenie jest podstawowym elementem życia. Bez dostarczania organizmowi potrzebnych składników, po prostu umrze. jeżeli dawkowanie pokarmu nie jest odpowiednie, nasz organizm odchoruje to np. zawałem, cukrzycą, czy otyłością. Dlatego powinniśmy dbać o to co jemy.

Organizm nie jest w stanie wytworzyć wszystkich składników odżywczych. W celu uzupełnienia musimy odpowiednio te składniki dostarczyć. Są one zmienne pod wpływem wykonywanej przez nas pracy, płci, wieku, aktywności fizycznej.

Do najważniejszych składników, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi należą:

  1. Białko - to materiał budulcowym a wzorcowyą dawką białka dla człowieka jest białko w jajku kurzym. Niedobór tego składnika jak i nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu i powoduje szereg różnych chorób.
  2. węglowodany - powinny stanowić w procesie odżywiania główne źródło dostarczania energii. Stopniowo wchłaniane węglowodany pomagają w trawiemu białka. Tkanka mózgowa czerpie energię tylko z węglowodanów, dlatego są one również tak ważnym składnikiem odżywiania.
  3. Tłuszcze - to najbardziej kaloryczne składniki pożywienia. Niestety, spożycie tłuszczów jest raczej nadmierne. Przykład, jeżeli dorosły ciężko pracujący fizycznie powinien dostarczyć organizmowi 35% ogólnej ilości spożytej energii, to w Polsce ten składnik wynosi 40%. Tłuszcze mogą byćpochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Ciekawostka. Tłuszcze dzielimy na niewidoczne (czyli te zawarte w mięsie, rybach, mleku) i widoczne(czyli tłuszcze dodawane, takie jak masłoolje, margaryny, smalec). Tłuszcze wpływają na poziom cholesterolu we krwi.
  4. Błonnik - należacy do węgowodanów, nie jest trawiony przez ludzki organizm. Jednak odrywa on znaczącą rolę w zdrowym odżywianiu. Obniża poziom cholesterolu we krwi, ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy, ma również działanie przeciwnowotworowe. Należy zatem jeść kasze, mąki, owoce, otręby i płatki zbożowe.
  5. Witaminy - powinny być dostarczane codziennie w odpowiednich ilościach. niedobór prowadzi do ciężkich chorób, jak np. kurza ślepota, skolioza i inne. Nadmiar zaś powoduje hiperwitaminozę, która nie jest obojętna dla naszego organizmu. Witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie (wit. C i wszystkie wit. B) oraz na rozpuszczalne w tłuszczach (wit. A, D, E, K). Żadna tabletka nie zastąpi nam witamin naturalnych, dlatego musimy jeść co najmniej pół kilograma dziennie różnych owoców i warzyw.
  6. Składniki mineralne - należą do nich wapń, fosfor, żelazo, magnez, sól, potas, jod, miedź, cynk, mangan, kobalt, fluor.
  7. Płyny - powinno się wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.
źródło: http://www.diety.2q.pl/zdrowezywienie.php

0 komentarze: