wtorek, 31 lipca 2007
poniedziałek, 30 lipca 2007
Unikanie roślin zbieranych poza okresem wegetacyjnym (nowalijek)
Autor: emi o 14:53:00 0 komentarze
środa, 25 lipca 2007
Spożywanie produktów nieprzetworzonych zawierających naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik, Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
Świeże i nieprzetworzone warzywa i owoce są najlepszym i niezastąpionym przez żadne preparaty źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika jak również mniej poznanych związków takich jak: bioflawonoidy, substancji witaminopodobnych i nie wchodzących w skład witamin i minerałów antyoksydantów. Ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego, wody oraz minimalną zawartość tłuszczu (z wyjątkiem kokosa i awokado) wartość kaloryczna nieprzetworzonych warzyw i owoców jest niższa w porównaniu do innych produktów. Nieprzetworzone warzywa i owoce powinny stanowić dodatek do każdego posiłku. Godnym polecenia jest stosowanie w naszym menu mrożonek owocowych i warzywnych (szczególnie w okresie zimowo-wiosennym) i warzyw kiszonych. Najlepszym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (tzw. witamina F) jest żywność pochodzenia morskiego (ryby morskie) i oliwa z oliwek tłoczona na zimno, ze względu na zawartość odznaczającą się największą wartością i aktywnością biologiczną kwasów tłuszczowych należących do rodziny omega-3.
Autor: emi o 20:54:00 0 komentarze
Unikanie nadmiernej ilości cholesterolu
Autor: emi o 13:37:00 0 komentarze
Zażywanie dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu.
Autor: emi o 13:34:00 0 komentarze
wtorek, 24 lipca 2007
Spożywanie produktów z niskim indeksem glikemicznym
Autor: emi o 22:14:00 0 komentarze
Dokładne gryzienie i przeżuwanie spożywanego pokarmu
Pierwsze trawienie odbywa się w jamie ustnej. Dokładne gryzienie i przeżuwanie i wymieszanie ze śliną spożywanego pokarmu umożliwia w dalszej kolejności sokom żołądkowym dokładniejsze i szybsze trawienie, przez co pokarm "wpadający" do żołądka szybciej "wypada" z żołądka.
Autor: emi o 12:26:00 0 komentarze
poniedziałek, 23 lipca 2007
Picie płynów przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku.
źródło: http://zdrowezywienie.w.interia.pl/zasady.htm
Autor: emi o 23:58:00 0 komentarze
poniedziałek, 9 lipca 2007
Odrzucenie (ograniczenie) soli i glutaminianu sodu.
źródło: http://zdrowezywienie.w.interia.pl/zasady.htm
Autor: emi o 13:06:00 0 komentarze
niedziela, 8 lipca 2007
Odrzucenie (ograniczenie) cukru i aspartamu.
Aspartam, główny składnik powszechnie stosowanych słodzików jest jednym z najniebezpieczniejszych związków chemicznych dodawanych do żywności. W skład aspartamu wchodzą trzy związki: kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol (który jest substancją pomocniczą w otrzymywaniu aspartamu). Najbardziej szkodliwy jest ten ostatni (jego pozostałości nie do końca są usuwane w aspartamie), gdyż rozkłada się w organizmie na kwas mrówkowy i formaldehyd - silnie toksyczną neurotoksynę. Źródła aspartamu w żywności to: multiwitaminy, guma do żucia bez cukru, rozpuszczalne kakao, leki, drinki, słodziki, napoje z herbatą, polewy, jogurt, galaretki, napoje owocowe i mleczne, napoje dietetyczne, rozpuszczalna kawa i herbata, środki przeczyszczające, mrożone desery, napoje kawowe, miętowe, odświeżacze oddechu.
W zastępstwie cukru (sacharozy) i aspartamu polecałbym używanie fruktozy, dostępnej w każdym sklepie ze zdrową żywnością i w dużych marketach. Fruktoza jest cukrem słodszym od sacharozy, w związku z tym używa się jej mniej, a ponadto ma bardzo niski indeks glikemiczny. Uważam też za korzystne (pomimo wysokiego indeksu glikemicznego i dużej kaloryczności) spożywanie w umiarkowanych ilościach naturalnego miodu, który w swym składzie posiada wiele cennych substancji biologicznie czynnych.
źródło: http://zdrowezywienie.w.interia.pl/zasady.htm
Autor: emi o 14:18:00 0 komentarze
sobota, 7 lipca 2007
Odrzucenie (ograniczenie) białej mąki.
źródło: http://zdrowezywienie.w.interia.pl/zasady.htm
Autor: emi o 22:17:00 0 komentarze
Odrzucenie (ograniczenie) mleka krowiego.
źródło: http://zdrowezywienie.w.interia.pl/zasady.htm
Autor: emi o 16:59:00 0 komentarze
piątek, 6 lipca 2007
To musi znaleźć się w naszym jadłospisie!
Jeżeli chcemy, aby nasza dieta była zdrowa i dostarczała nam niezbędnych składników, musimy zadbać, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty z pięciu grup spożywczych. Całe szczęście temat zdrowego odżywiania stał się bardzo powszechny. Zdrowe odżywianie jest jednym z nowych trendów, jakie zaobserwować można na rynku.
Węglowodany
To przede wszystkim produkty zbożowe, ryż, ziemniaki. Dostarczają one bardzo dużo energii, a zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, przyspiesza przemianę materii. Organizm otrzyma należytą porcję węglowodanów, jeśli w ciągu dnia zjemy w sumie 5-6 kromek ciemnego pieczywa, 5 średnich ziemniaków i 3 łyżki mąki, kaszy lub makaronu.
Warzywa i owoce
Organizm czerpie z nich bardzo potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych, błonnika a także inne substancje, które są istotne dla zdrowia. Powinno się ich zjeść ok. 500 g dziennie. W połowie powinny być surowe. Przy ustalaniu menu należy pamiętać, że najzdrowsze są selery, marchew, szpinak, pomidory i ogórki. Owoce natomiast powinno się jeść zamiast słodyczy.
Produkty mleczne
Dostarczają cennego białka oraz niezbędnego dla kości wapnia. Białka regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu. Do tej grupy zaliczamy przedw eszystkim mleko, jogurty, kefiry oraz sery.
Tłuszcze
Dostarczane są w pożywieniu zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są niezbędne, by organizm mógł funkcjonować.T łuszcz w organizmie odpowiada za regulację temperatury ciała, jako warstwa izolacyjna. Jednak spożywane w nadmiarze prowadzą do wielu chorób a przede wszystkim do otyłości. Dlatego też wystarczająca ilość dla organizmu to 30 – 40 g na dobę. Najczęściej spożywanymi pokarmami tłuszczowymi jest smalec, słonina, oliwa, oleje i margaryna. Najmniej zdrowe są smalec, słonina, masło. Powinno się je zatem zastąpić się tłuszczami roślinnymi, bogatymi w witaminy.
Mięso, ryby, jaja
Dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, witamin z grupy B. Podobnie jednak jak tłuszcze, w nadmiarze szkodzą. Wystarczy więc, gdy każdy z tych produktów zjemy raz dziennie.
Sylwia Mikołajczak
żródło: http://www.we-dwoje.pl/zdrowe;odzywianie,artykul,565.html
Autor: emi o 10:44:00 0 komentarze
czwartek, 5 lipca 2007
PIramida żywieniowa dla młodych i starszych
Osoby mające więcej niż 70 lat także posiadają ich własną piramidę. Naukowcy z Tufts University's USDA Human Nutrition Research Center on Aging opublikowali zmodyfikowaną piramidę, która jest skierowana głownie do starszych Amerykanów.
Różnice pomiedzy Piramidą 70+ a tą oryginalną:
-podstawą jest rekomendowane 8 lub więcej szklanek wody dziennie. Chociaż każdy powinien pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, musi to być podkreślone, ponieważ ciała starszych osób mniej efektywnie alarmują ich o potrzebie wody. Picie dużej ilości wody także może pomóc w złagodzeniu zaparć, powszechnej dolegliwości starzejących się osób dorosłych .
-flaga na szczycie piramidy rekomenduje suplementację wapniem, witaminą D i B12. Wielu starszym ludziom jest ciężko dostarczyć odpowiednią ilość witamin tylko z pożywienia.
-piramida dla seniorów jest również cieńsza niż standardowa, sugerując, że starsze osoby powinny jeść jak "osoby odchudzające się", żeby obciąć kalorie, jedząc więcej produktów bogatych w składniki odżywcze zamiast tych wysokokalorycznych.
Młode dzieci w wieku 2-6 lat mają swoją własną piramidę, podobną do piramidy USDA ale z obrazkami produktów, które dzieci powszechnie jedzą. Porcje także zostały zmienione, odzwierciedlając prawdziwe nawyki żywieniowe dzieci. Ilustracje otaczające piramidę pokazują dzieci zaangażowane w różne formy aktywności ruchowej, podkreślając ważność ćwiczeń - albo w tym przypadku, zabawy- w życiu zdrowych dzieci.
Autor: emi o 11:51:00 0 komentarze
wtorek, 3 lipca 2007
Znad Morza Śródziemnego
Znad Morza śródziemnego
W wielu przypadkach Piramida Zdrowego Żywienia przypomina starszą piramidę opracowaną przez Oldways Preservation & Exchange Trust (pozarządową organizację promująca zdrowy tryb życia) i Harvard School of Public Health. Piramida Diety Śródziemnomorskiej została wynaleziona po tym, jak naukowcy zauważyli, że ludzie, którzy żyją w okolicach Morza śródziemnego (Włochy, Grecja, Hiszpania) mają niższy poziom otyłości, chorób serca i raka niż większość Amerykanów. (Naukowcy przestrzegają, że dieta jest jedynie częścią tego stanu rzeczy, Ci ludzie również jedzą mniej niż typowy Amerykanin oraz codziennie zażywają więcej ruchu.)
Typowa dieta śródziemnomorska w porównaniu do amerykańskiej jest:
- uboższa w tłuszcze nasycone (tłuszcze zwierzęce pochodzące z mięsa, pełnotłuste mleko i sery);
- bogatsza w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek);
- kładzie większy nacisk na warzywa, owoce i rośliny strączkowe
Najważniejsze założenia diety śródziemnomorskiej
-poszczególne porcje nie są podane. Zamiast tego pokarmy są podzielone na te do spożywania "codziennie", "kilka razy w tygodniu" i "parę razy w miesiącu".
-podstawowa warstwa (ta na samym dole) włącza ziemniaki, polentę, kuskus, bulgur (rodzaj kaszy z pszenicy) oraz inne ziarna
(USDA wymienia tylko chleb, zboże, ryż i makaron)
-fasola, rośliny strączkowe i orzechy mają duże znaczenie, są w przedziale tych, które trzeba spożywać codziennie.
-oliwa z oliwek jest wyróżniona poprzez posiadanie własnego miejsca w piramidzie, w jej środkowej części
-ryby, drób, jajka i słodkości można spożywać tylko parę razy w tygodniu
-czerwone mięso, występujące na szczycie piramidy, wolno jeść tylko parę razy w miesiącu
-wino jest polecane ale w umiarkowanych ilościach
I Piramida Zdrowego Żywienia i Piramida Diety Śródziemnomorskiej dają Amerykanom podstawę do wybrania odpowiedniego balansu pomiędzy produktami żywnościowymi. Jeżeli jesteś wegetarianinem będziesz musiał dostosować swoją piramidę, by być pewnym, że dostarczasz wystarczającą ilość białka, wapnia, witamin i składników mineralnych.
Autor: emi o 09:33:00 0 komentarze
poniedziałek, 2 lipca 2007
Piramida Żywieniowa USDA
Główna różnica pomiędzy nową i tą starą, oryginalną piramidą skupia się na równowadze pomiędzy węglowodanami i tłuszczami. Od dziesięciu lat lekarze i dietetycy mówili ludziom, żeby spożywali więcej węglowodanów i unikali tłuszczy ale ludzie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie stali sie otyli w niepokojącym stopniu. Doprowadziło to naukowców do poddania w wątpliwość ich zaleceń żywieniowych. Piramida Zdrowego Żywienia dzieli węgle i tłuszcze na dobre i złe a nie tak jak stara je łączy. Nowa piramida sugeruje inne równie ważne zmiany włączając:
-ostre ograniczenie czerwonego mięsa, ziemniaków i przetworzonych zbóż, takich jak biały chleb
-ograniczenie nabiału do jednej lub dwóch porcji dziennie
-zastąpienie niezdrowych tłuszczy nasyconych zdrowszymi nienasyconymi olejami roślinnymi
-spożywanie dużych ilości pełnoziarnistych zbóż, owoców i warzyw
-branie codziennie multiwitaminy
-picie ograniczonej ilości alkoholu
Autor: emi o 20:10:00 0 komentarze
Co warto wiedzieć, by uniknąć błędów żywieniowych
* Uważaj na wymyślne i modne diety, które rzadko są prawidłowo zbilansowane i - co najważniejsze - nie nadają się dla dzieci. Twoje dziecko rozwija się intensywnie, dlatego wymaga prawidłowego żywienia. Dieta wzbogacona np. w witaminę C, witaminy i składniki mineralne jest szczególnie ważną w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje, w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, czy podczas dużego wysiłku fizycznego.
* Pamiętaj, że niedobory żywieniowe, wzmożone zapotrzebowanie lub straty, a także tolerowane przez Ciebie - często dla świętego spokoju - niezdrowe przyzwyczajenia żywieniowe dziecka prowadzić mogą do jawnych lub utajonych niedoborów niektórych witamin (A, D, E, kwasu foliowego, B12) oraz makro- i mikroelementów (zwłaszcza wapnia, magnezu i żelaza).
* Uzupełnij wiedzę Choć minęło już 100 lat, odkąd, na początku XX wieku, pojawiły się naukowe opracowania dotyczące znaczenia witamin, nadal wiedza o nich - o ich roli dla zdrowia oraz o naturalnych źródłach witamin - jest niedostateczna. Podobnie mało wiemy o mikroelementach.
źródło: http://www.inspirander.pl/zywienie/piramida,zdrowego,zywienia,dz4.htm
Autor: emi o 11:27:00 0 komentarze
niedziela, 1 lipca 2007
Zdrowe żywienie
Wiadomo, że jedzenie jest podstawowym elementem życia. Bez dostarczania organizmowi potrzebnych składników, po prostu umrze. jeżeli dawkowanie pokarmu nie jest odpowiednie, nasz organizm odchoruje to np. zawałem, cukrzycą, czy otyłością. Dlatego powinniśmy dbać o to co jemy.
Organizm nie jest w stanie wytworzyć wszystkich składników odżywczych. W celu uzupełnienia musimy odpowiednio te składniki dostarczyć. Są one zmienne pod wpływem wykonywanej przez nas pracy, płci, wieku, aktywności fizycznej.
Do najważniejszych składników, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi należą:
- Białko - to materiał budulcowym a wzorcowyą dawką białka dla człowieka jest białko w jajku kurzym. Niedobór tego składnika jak i nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu i powoduje szereg różnych chorób.
- węglowodany - powinny stanowić w procesie odżywiania główne źródło dostarczania energii. Stopniowo wchłaniane węglowodany pomagają w trawiemu białka. Tkanka mózgowa czerpie energię tylko z węglowodanów, dlatego są one również tak ważnym składnikiem odżywiania.
- Tłuszcze - to najbardziej kaloryczne składniki pożywienia. Niestety, spożycie tłuszczów jest raczej nadmierne. Przykład, jeżeli dorosły ciężko pracujący fizycznie powinien dostarczyć organizmowi 35% ogólnej ilości spożytej energii, to w Polsce ten składnik wynosi 40%. Tłuszcze mogą byćpochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Ciekawostka. Tłuszcze dzielimy na niewidoczne (czyli te zawarte w mięsie, rybach, mleku) i widoczne(czyli tłuszcze dodawane, takie jak masłoolje, margaryny, smalec). Tłuszcze wpływają na poziom cholesterolu we krwi.
- Błonnik - należacy do węgowodanów, nie jest trawiony przez ludzki organizm. Jednak odrywa on znaczącą rolę w zdrowym odżywianiu. Obniża poziom cholesterolu we krwi, ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy, ma również działanie przeciwnowotworowe. Należy zatem jeść kasze, mąki, owoce, otręby i płatki zbożowe.
- Witaminy - powinny być dostarczane codziennie w odpowiednich ilościach. niedobór prowadzi do ciężkich chorób, jak np. kurza ślepota, skolioza i inne. Nadmiar zaś powoduje hiperwitaminozę, która nie jest obojętna dla naszego organizmu. Witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie (wit. C i wszystkie wit. B) oraz na rozpuszczalne w tłuszczach (wit. A, D, E, K). Żadna tabletka nie zastąpi nam witamin naturalnych, dlatego musimy jeść co najmniej pół kilograma dziennie różnych owoców i warzyw.
- Składniki mineralne - należą do nich wapń, fosfor, żelazo, magnez, sól, potas, jod, miedź, cynk, mangan, kobalt, fluor.
- Płyny - powinno się wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.
Autor: emi o 18:19:00 0 komentarze